1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W imieniu Zarządu Obszaru Południowego Zrzeszenia “Wolność i Niezawisłość” w Krakowie, serdecznie zapraszam w dniu 1 marca 2020r o godz. 16.00, na uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, która odbędzie się przy Kamieniu Węgielnym pomnika “Tym Co Stawiali Opór Komunizmowi w Latach 1944-1956”. Miejsce uroczystości; Kraków, Plac Inwalidów.

 
Dnia 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu CieplińskimMieczysławie KawalcuJózefie BatorymAdamie LazarowiczuFranciszku BłażejuKarolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.
 
 Rok 2020 jest Rokiem 75. Rocznicy powołania do życia  Zrzeszenia “Wolność i Niezawisłość”. Pragniemy, aby tą uroczystością rozpocząć przypominanie o działalności WiN.
Zrzeszenie “Wolność i Niezawisłość” /WiN/ zostało powołane do życia 2 września 1945 roku przez grupę wyższych oficerów Komendy Głównej Armii Krajowej z płk. dypl. Janem Rzepeckim  ps. “Ożóg”, “Ślusarczyk” na czele.

 

W imieniu Zarządu Obszaru Południowego Zrzeszenia “Wolność i Niezawisłość” w Krakowie
 
Małgorzata Janiec – Prezes